Tko je važan, a tko nije? O razlozima uvrštenja dvaju uglednih rapskih renesansnih kanonika u integralni abecedarij Hrvatskoga biografskoga leksikona
DOI:
https://doi.org/10.33604/sl.15.28.3Ključne riječi:
Rab, kasni srednji vijek, kulturna povijest, Toma Stančić, Toma Zangarel, Hrvatski biografski leksikonSažetak
U radu se, na temelju izvorne građe, nastoji proniknuti u životni put i djelatnost dvaju protagonista rapskoga društvenoga i kulturnoga života u drugoj polovici XV. st. U to je vrijeme, naime, u rapskoj komuni živjelo više kanonika koji su obnašali važne crkvene i javne dužnosti te uvelike kreirali svakodnevicu sredine u kojoj su živjeli. Među njima bili su i Toma Stančić, dugogodišnji rapski notar, prokurator katedralne crkve sv. Marije, te Toma Zangarel, dugogodišnji prior crkve sv. Katarine na Komrčaru. Svaki od njih dao je poticaj uređenju crkvenih i karitativnih ustanova na Rabu kojih su bili priori i prokuratori. Analiza ujedno otkriva da je kanonik i notar Toma Stančić znatno pridonio vjerskoj kulturi Raba svojim prijepisom Historia sancti Christophori Martyris te kao promicatelj, zajedno s rapskim patricijem Petrom de Zaro, novoga vjerskoga kulta Tijela Kristova. Njegov suvremenik Toma Zangarel, dugogodišnji prior crkve sv. Katarine na Komrčaru, bio je poduzetna osoba koja je poslovala s različitim slojevima rapskoga društva. Nekoliko njegovih oporuka (zapisanih u rasponu od 1452. do 1478) govori o njegovu obiteljskom krugu, bliskim mu suradnicima i skrbi o crkvenim i karitativnim ustanovama na Rabu. U drugom dijelu analize raspravlja se o kriterijima po kojim bi ta dva pojedinca mogla biti uvrštena u jednu od temeljnih edicija Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža, Hrvatski biografski leksikon.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
(c) 2021 Studia lexicographica
Ovo je djelo dano na korištenje pod licencijom Creative Commons Imenovanje-Nekomercijalno 4.0 međunarodna.
Autori zadržavaju autorska prava za radove objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvoga objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Radovi objavljeni u časopisu licencirani su pod licencijom Creative Commons: Imenovanje-Nekomercijalno (CC-BY-NC). Uz prikladno navođenje izvora, radovi se smiju umnožavati, distribuirati, priopćavati javnosti i prerađivati te koristiti u znanstvene, obrazovne i druge nekomercijalne svrhe. Pravno objašnjenje licencije dostupno je na: https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/legalcode.hr. U slučaju preuzimanja priloga iz drugog izvora autori su sami dužni osigurati dopuštenje.
Autori zadržavaju autorska prava za radove objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvoga objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Radovi objavljeni u časopisu licencirani su pod licencijom Creative Commons: Imenovanje (CC-BY). Uz prikladno navođenje izvora, radovi se smiju umnožavati, distribuirati, priopćavati javnosti i prerađivati te koristiti u znanstvene, obrazovne i druge svrhe, uz obavezno navođenje autorstva i izvora. Pravno objašnjenje licencije dostupno je na: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.hr. U slučaju preuzimanja priloga iz drugog izvora autori su sami dužni osigurati dopuštenje te snose odgovornost u slučaju povrede autorskih prava.