Kako izgraditi enciklopediju za 21. stoljeće: Pouke iz Velike norveške enciklopedije
DOI:
https://doi.org/10.33604/sl.13.24.5Ključne riječi:
Velika norveška enciklopedija, mrežna enciklopedija, akademsko partnerstvo, transparentnost u znanostiSažetak
Nakon više od 100 godina postojanja, Velika norveška enciklopedija doživjela je veliku krizu u razdoblju od 2010. do 2014. jer je tranzicija u novu, digitalnu stvarnost postala komercijalno neodrživom za njezina izdavača. Stoga je zajedničkom inicijativom norveških sveučilišta osnovano udruženje Great Norwegian Encyclopedia Association te novo uredništvo. Ono je preobrazilo enciklopediju u uspješno online izdanje s ažuriranim, visokokvalitetnim člancima koje su razmotrili i ažurirali vodeći norveški znanstvenici. Partnerstvo s akademskom zajednicom, namjenski softver, decentralizirani model proizvodnje i pozitivna reputacija izvornoga izdanja pokazali su se ključnima za izgradnju ove opće enciklopedije, čije bi iskustvo moglo biti od velike koristi za institucije sličnih namjera diljem Europe.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
(c) 2019 Studia lexicographica
Ovo je djelo dano na korištenje pod licencijom Creative Commons Imenovanje-Nekomercijalno 4.0 međunarodna.
Autori zadržavaju autorska prava za radove objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvoga objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Radovi objavljeni u časopisu licencirani su pod licencijom Creative Commons: Imenovanje-Nekomercijalno (CC-BY-NC). Uz prikladno navođenje izvora, radovi se smiju umnožavati, distribuirati, priopćavati javnosti i prerađivati te koristiti u znanstvene, obrazovne i druge nekomercijalne svrhe. Pravno objašnjenje licencije dostupno je na: https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/legalcode.hr. U slučaju preuzimanja priloga iz drugog izvora autori su sami dužni osigurati dopuštenje.
Autori zadržavaju autorska prava za radove objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvoga objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Radovi objavljeni u časopisu licencirani su pod licencijom Creative Commons: Imenovanje (CC-BY). Uz prikladno navođenje izvora, radovi se smiju umnožavati, distribuirati, priopćavati javnosti i prerađivati te koristiti u znanstvene, obrazovne i druge svrhe, uz obavezno navođenje autorstva i izvora. Pravno objašnjenje licencije dostupno je na: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.hr. U slučaju preuzimanja priloga iz drugog izvora autori su sami dužni osigurati dopuštenje te snose odgovornost u slučaju povrede autorskih prava.