Model e-rječnika hrvatskoga znakovnog jezika
Ključne riječi:
hrvatski znakovni jezik, rječnici HZJ-a, model e-rječnikaSažetak
Iako je hrvatski znakovni jezik (HZJ) službeni jezik gluhih na području Republike Hrvatske, nije standardiziran, nema kvalitetne priručnike i o njemu se tek provode istraživanja. Zbog drugačijeg modaliteta jezika i nedostatka standardiziranog načina njegovog bilježenja, pokušaji stvaranja tiskanih rječnika HZJ-a nisu urodili kvalitetnim radovima, pa potreba za jednim kvalitetnim rječnikom još uvijek postoji. HZJ svojom modalnošću zahtijeva nov medij rječnika bogat multimedijem i dodatnim podacima i sadržajima koji za rječnike govorenih jezika nisu potrebni. Ovaj rad daje kratki pregled postojećih rječnika HZJ-a, opisuje poteškoće s kojima se leksikografi susreću u radu sa znakovnim jezicima, te prikazuje koje su to odlike i podaci koje bi jedan online rječnik HZJ-a morao imati, te čime bi se mogao s vremenom dopuniti.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
(c) 2018 Studia lexicographica
Ovo je djelo dano na korištenje pod licencijom Creative Commons Imenovanje-Nekomercijalno 4.0 međunarodna.
Autori zadržavaju autorska prava za radove objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvoga objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Radovi objavljeni u časopisu licencirani su pod licencijom Creative Commons: Imenovanje-Nekomercijalno (CC-BY-NC). Uz prikladno navođenje izvora, radovi se smiju umnožavati, distribuirati, priopćavati javnosti i prerađivati te koristiti u znanstvene, obrazovne i druge nekomercijalne svrhe. Pravno objašnjenje licencije dostupno je na: https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/legalcode.hr. U slučaju preuzimanja priloga iz drugog izvora autori su sami dužni osigurati dopuštenje.
Autori zadržavaju autorska prava za radove objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvoga objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Radovi objavljeni u časopisu licencirani su pod licencijom Creative Commons: Imenovanje (CC-BY). Uz prikladno navođenje izvora, radovi se smiju umnožavati, distribuirati, priopćavati javnosti i prerađivati te koristiti u znanstvene, obrazovne i druge svrhe, uz obavezno navođenje autorstva i izvora. Pravno objašnjenje licencije dostupno je na: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.hr. U slučaju preuzimanja priloga iz drugog izvora autori su sami dužni osigurati dopuštenje te snose odgovornost u slučaju povrede autorskih prava.