Poznavanje bioetičke problematike i stavovi o nekim bioetičkim pitanjima: primjer studenata učiteljskih studija
Ključne riječi:
bioetika, bioetička edukacija, obrazovanje, učiteljski studij, predmetno određenje bioetike, stavovi o bioetičkim pitanjima, građanski odgojSažetak
U nastojanju oko osmišljavanja forme i sadržaja bioetičke tematike u programima učiteljskih studija provedeno je pilot-istraživanje u kojemu se nastojalo ispitati općenito poznavanje bioetičke problematike. Zadaća istraživanja bila je, na uzorku studenata Učiteljskog fakulteta u Zagrebu (N=212), ispitati: 1. U kojoj je mjeri studentima poznato predmetno određenje bioetike kao discipline, jesu li im poznati određeni bioetički pojmovi te koji su njihovi stavovi o nekim bioetičkim pitanjima; 2. Postoji li razlika između studenata prve i pete godine studija u stavovima i poznavanju pojmova i predmetnog određenja bioetike; i 3. Postoji li povezanost između poznavanja određenih bioetičkih pojmova i stavova ispitanika o nekim bioetičkim pitanjima (eutanazija, pobačaj, pravo na reprodukciju). Rezultati su pokazali da studenti slabo poznaju predmetno određenje bioetike, kao i bioetičke pojmove, te da ne postoji povezanost između njihova znanja i njihovih stavova o nekim bioetičkim pitanjima (dvojbama). Stoga se zaključuje da stavove ispitanika o bioetičkim pitanjima (eutanazija, pobačaj, pravo na reprodukciju) ne određuje poznavanje spomenute tematike već njihove vrijednosne orijentacije (tradicionalizam/ liberalizam), a pretpostavlja se i da afektivna (emocionalna) dimenzija stava igra važnu ulogu. Također, kod najvećega broja ispitivanih varijabli ne postoji statistički značajna razlika između studenata prve i pete godine studija, što upućuje na slabu prisutnost bioetičkih tema u programima učiteljskih studija i potrebu uvođenja kolegija i drugih sadržaja koji bi imali zadaću podignuti stupanj kompetentnosti studenata u području bioetike.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
(c) 2018 Studia lexicographica
Ovo je djelo dano na korištenje pod licencijom Creative Commons Imenovanje-Nekomercijalno 4.0 međunarodna.
Autori zadržavaju autorska prava za radove objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvoga objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Radovi objavljeni u časopisu licencirani su pod licencijom Creative Commons: Imenovanje-Nekomercijalno (CC-BY-NC). Uz prikladno navođenje izvora, radovi se smiju umnožavati, distribuirati, priopćavati javnosti i prerađivati te koristiti u znanstvene, obrazovne i druge nekomercijalne svrhe. Pravno objašnjenje licencije dostupno je na: https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/legalcode.hr. U slučaju preuzimanja priloga iz drugog izvora autori su sami dužni osigurati dopuštenje.
Autori zadržavaju autorska prava za radove objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvoga objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Radovi objavljeni u časopisu licencirani su pod licencijom Creative Commons: Imenovanje (CC-BY). Uz prikladno navođenje izvora, radovi se smiju umnožavati, distribuirati, priopćavati javnosti i prerađivati te koristiti u znanstvene, obrazovne i druge svrhe, uz obavezno navođenje autorstva i izvora. Pravno objašnjenje licencije dostupno je na: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.hr. U slučaju preuzimanja priloga iz drugog izvora autori su sami dužni osigurati dopuštenje te snose odgovornost u slučaju povrede autorskih prava.