Model digitalizacije arhivskih enciklopedijskih i leksikografskih izdanja za mrežu
DOI:
https://doi.org/10.33604/sl.18.35.6Ključne riječi:
abecedarij, baze podataka, digitalizacija, digitalizacijski model, mrežna leksikografija, uređivanje teksta i slikeSažetak
Rad prikazuje model koji je osmišljen za digitaliziranje arhivskih tiskanih enciklopedijskih i leksikografskih izdanja Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža radi njihova objavljivanja na mreži. Ta leksikografska izdanja dosad nisu bila dostupna u digitalnome obliku te je njihovu digitalizaciju trebalo započeti skeniranjem tiskanih knjiga. Riječ je o dvanaest arhivskih izdanja, od kojih najstarija uključuju Pomorsku enciklopediju I. izdanje (1954–64), Enciklopediju Leksikografskog zavoda (1955–64) i Medicinsku enciklopediju (1957–65), a najnovije je izdanje Enciklopedija hrvatske umjetnosti (1995–96). Skenirana djela razlikuju se po sadržaju, strukturi i prikazu grafičkih dodataka. Zbog toga je bilo potrebno osmisliti korake za uspješnu digitalizaciju i objavu na mreži različitih leksikografskih djela. Prikazani model sastoji se od šest koraka: 1. skeniranje stranica i optičko prepoznavanje znakova, 2. uređivanje teksta i slika, 3. izrada abecedarija, 4. izrada baze podataka, 5. izrada mrežne stranice za prikaz prethodno strukturiranih podataka i 6. objava sadržaja na mreži. Svaki od tih koraka sastoji se od više manjih procesa, koji su određeni dostupnom tehnologijom te ljudskim znanjem i potencijalima. U radu će se svaki korak iscrpno objasniti, analizirati i oprimjeriti primjerima iz leksikografske prakse kako bi se prikazani model mogao primijeniti i na digitalizaciju drugih enciklopedijskih i leksikografskih izdanja. Dodatni je prinos ovoga rada prikaz funkcionalne mrežne stranice Zbirka enciklopedijske baštine (e-bastina.lzmk.hr), koja je nastala na temelju osmišljenoga modela i koja se sastoji od dvanaest digitaliziranih enciklopedijskih i leksikografskih izdanja te sadržava 57 svezaka dostupnih za pretraživanje natuknica i pregledavanje. Ukupan je broj natuknica u svim izdanjima 95 000, a uz svaku natuknicu u rezultatu pretraživanja prikazuje se izvor, odnosno naziv enciklopedije ili leksikona u kojemu se tražena natuknica nalazi.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
Autorska pravaAutori zadržavaju autorska prava za radove objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvoga objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Radovi objavljeni u časopisu licencirani su pod licencijom Creative Commons: Imenovanje (CC-BY). Uz prikladno navođenje izvora, radovi se smiju umnožavati, distribuirati, priopćavati javnosti i prerađivati te koristiti u znanstvene, obrazovne i druge svrhe, uz obavezno navođenje autorstva i izvora. Pravno objašnjenje licencije dostupno je na: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.hr. U slučaju preuzimanja priloga iz drugog izvora autori su sami dužni osigurati dopuštenje te snose odgovornost u slučaju povrede autorskih prava.