Vesna Parun u kontekstu socrealizma: analiza jednog »slučaja«
Ključne riječi:
socrealizam, kritika, režim, Marin Franičević, Vatroslav Mimica, Gajo Petrović, Jacques Rancière, subjektivacija, identifikacijaSažetak
U radu se nastoji osvijetliti književno djelovanje Vesne Parun u razdoblju socijalističkog realizma te se pritom naglasak stavlja na recepciju njezine pjesničke produkcije u tadašnjem javnom kritičkom diskursu, koji je funkcionirao kao tumač i promicatelj partijske politike. Demonstrira se pritom posredno kako je Parun bila onemogućena u svojoj umjetničkoj subjektivaciji u političkom režimu koji je, nametanjem vlastitoga kulturnog obrasca, zahtijevao identifikaciju s logosom poretka. Time je socrealizam, nesposoban i nevoljan priznati drugoga i drugačijega, odao da je u svojoj biti zapravo protivan izvornoj ideji ljevice, a na površinu je izbilo i pitanje autonomije i slobode umjetnosti odnosno njezina identificiranja i usklađivanja s poželjnim vrijednostima.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
(c) 2015 Studia lexicographica
Autori zadržavaju autorska prava za radove objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvoga objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Radovi objavljeni u časopisu licencirani su pod licencijom Creative Commons: Imenovanje (CC-BY). Uz prikladno navođenje izvora, radovi se smiju umnožavati, distribuirati, priopćavati javnosti i prerađivati te koristiti u znanstvene, obrazovne i druge svrhe, uz obavezno navođenje autorstva i izvora. Pravno objašnjenje licencije dostupno je na: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.hr. U slučaju preuzimanja priloga iz drugog izvora autori su sami dužni osigurati dopuštenje te snose odgovornost u slučaju povrede autorskih prava.