Koncept Poljskoga biografskoga leksikona: njegova povijest i urednički izazovi
DOI:
https://doi.org/10.33604/sl.15.29.6Ključne riječi:
biografski leksikon, Poljski biografski leksikon, iPSB, Władysław KonopczyńskiSažetak
Cilj je ovoga rada predstaviti koncepciju Poljskoga biografskoga leksikona (Polski Słownik Biograficzny, PSB), koji je izdavan u Krakovu od 1935. kao višesveščano izdanje Poljske akademije znanosti (PAN) i Poljske akademije umjetnosti i znanosti (PAU), a koje provodi Institut za povijest Tadeusz Manteuffel PAN. Dosad je u 52 sveska41 izdano više od 28 000 biografija osoba povezanih s Poljskom (kao i Velikom Kneževinom Litvom te Poljsko-Litavskom Unijom i njihovim lenima) koje su živjele ili djelovale u zemlji i inozemstvu od vremena legendarnoga vojvode Popiela (IX. st.) do 2000. Koncept PSB-a predstavljen je u historiografskom kontekstu, kao i u kontekstu suvremenih problema i izazova s kojima se suočava PSB.
##submission.downloads##
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Autorska prava
(c) 2021 Studia lexicographica
Ovo je djelo dano na korištenje pod licencijom Creative Commons Imenovanje-Nekomercijalno 4.0 međunarodna.
Autori zadržavaju autorska prava za radove objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvoga objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Radovi objavljeni u časopisu licencirani su pod licencijom Creative Commons: Imenovanje-Nekomercijalno (CC-BY-NC). Uz prikladno navođenje izvora, radovi se smiju umnožavati, distribuirati, priopćavati javnosti i prerađivati te koristiti u znanstvene, obrazovne i druge nekomercijalne svrhe. Pravno objašnjenje licencije dostupno je na: https://creativecommons.org/licenses/by-nc/4.0/legalcode.hr. U slučaju preuzimanja priloga iz drugog izvora autori su sami dužni osigurati dopuštenje.
Autori zadržavaju autorska prava za radove objavljene u časopisu, no svojim pristankom na objavljivanje daju časopisu pravo prvoga objavljivanja u tiskanom te elektroničkom formatu. Radovi objavljeni u časopisu licencirani su pod licencijom Creative Commons: Imenovanje (CC-BY). Uz prikladno navođenje izvora, radovi se smiju umnožavati, distribuirati, priopćavati javnosti i prerađivati te koristiti u znanstvene, obrazovne i druge svrhe, uz obavezno navođenje autorstva i izvora. Pravno objašnjenje licencije dostupno je na: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.hr. U slučaju preuzimanja priloga iz drugog izvora autori su sami dužni osigurati dopuštenje te snose odgovornost u slučaju povrede autorskih prava.